close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
تاثیرگذاری خانواده بر فرزندان


منوی اصلی
صفحه اول
آرشيوي مطالب
درباره ي ما
جستجو در مطالب
ارتباط با ماتاريخ : دوشنبه 01 بهمن 1397

موضوعات سايت
اركان مدرسه:
مدير [69]
معاونت آموزشي [4]
معاونت پرورشي [16]
معاونت فناوري [7]
معاونت اجرايي [2]
مشاوران [2]
انجمن اولياء و مربيان [2]
هوشمندسازي مدارس [5]
اساتيد واحد آموزشي [1]
بسيج دانش آموزي [3]
شوراي دانش آموزي [0]
انجمن اسلامي [1]
گروه هاي درسي
دين وزندگي [1]
فيزيك [8]
شيمي [8]
رياضي [3]
زيست شناسي [9]
انگليسي [2]
ادبيات فارسي [1]
عربي [2]
علوم اجتماعي [0]
تاريخ [1]
جغرافيا [1]
زمين شناسي [0]
رايانه [5]
تربيت بدني [2]
بانك سئوالات [26]
ديگرمطالب:
برنامه هفتگي [1]
طرح مدرسه برتر و سرامد [19]
برنامه سالانه آموزشي پرورشي مشاوره [7]
كميته پيشرفت تحصيلي [14]
مطالب خواندني [27]
مقالات دانش آموزي [0]
خبرهاي آموزشگاه [49]
كتابخانه آموزشگاه [3]
گالري عكس [29]
برترين هاي هفته [8]
مدرسه مروج سلامت [3]
افتخارات
درسي [11]
فرهنگي هنري [4]
ورزشي [4]

مطالب تصادفي
كلاس موضوعي و هوشمند در شُرُف تأسيس
سال نو مبارک باد!
گزارش فعالیت آذرماه معاون فناوری آموزشی
جشنواره روش هاي فعال تدريس
تشكيل انجمن علمي آموزشي درآموزشگاه
اهداف‌ دوره‌ متوسطه‌
شورای دبیران اسفند 91
هفته وحدت بر امت واحده اسلامي مبارك باد!
جشن احسان ونیکوکاری
اشنایی با برندگان نوبل که جهان را متحول کردند

جستجوی پیشرفته


جستجو در emam-school
جستجو در کل اینترنت


آرشيو
1393
1392
1391
1390
کدهای اختصاصی
پیغام مدیر سایت
سلام دوست من به سایت دبیرستان امام خمینی (ره) بندرترکمن خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات

دانلود فایل , شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنید

آخرین ارسال های انجمنتاثیرگذاری خانواده بر فرزندان

ه طوری که آن را بهترین مکان برای زندگی افراد می‌دانند و تدابیری در جهت پایداری و تداوم آن می‌اندیشند. اما اطلاعات در مورد واقعیات زندگی خانوادگی بسیار ناچیز است. رسانه‌ها به خصوص تلویزیون در تلاش‌های خود برای حفظ خانواده، الگوهایی را ارائه می‌دهند که هرچند زمانی مطلوب و مفید بودند اما با توجه به ویژگی‌های اجتماعی کنونی قابل اجرا نیستند و در نتیجه از قصد اصلی یعنی بهبود روابط خانوادگی دور می‌شوند. عوامل متعددی دست به دست هم داده‌اند تا وظایف ما را به عنوان والدین فرزندان ِ جامعه‌ی کنونی بسیار سخت تر از والدینِ ما و والدینِ والدینِ ما نمایند!
مواجهه با این عوامل امری اجتناب ناپذیر است و عقل سلیم حکم می‌نماید تا خود را به مهارت‌های لازم جهت رویارویی با معضلات آتی در ارتباط با تربیت فرزندان تجهیز کنیم.
رفتار نوجوانان امروزی به گذشته‌ها مشابهتی ندارد. طرز حرف زدن و نوع موسیقی که گوش می‌کنند، مثل زمان نوجوانی ما نیست. هر نسل جدیدی، برای توضیح این که چه چیزی باب میلش هست و چه چیزی را نمی‌پسندد، روش خاص خود را دارد و ما در مقام پدر و مادر بایستی به روش خودمان به وظایفمان عمل کنیم و از دنیای فرزندمان سر در آوریم: چه نوع مواد مخدری در
اندیشه خانواده شماره 15 - روان شناسی - تاثیر گذاری والدین بر فرزندان
اجتماع رایج است وبه فروش می‌رسد؟ بازی‌های رایانه‌ای و تلویزیونی خشونت‌بار و اثر گذار بر رفتار نوجوانان، کدام بازی‌ها هستند؟ و. . .
تا زمانی که ندانیم در دنیای نوجوانان چه می‌گذرد و تا وقتی که این آگاهی‌ها را بدست نیاوریم، نمی‌توان آن طور که باید و شاید با آنان احساس نزدیکی کرد.
یک راه برای کسب اطلاعات بیشتر، صحبت کردن با نوجوانان و دوستانشان است. اندکی مطالعه در مورد سرگرمی‌ها، علایق و پدیده‌های نوظهور در اجتماع کنونی که از جذابیت خاصی برای نوجوانان برخوردار هستند، ضروری می‌باشد. «یادآوری: خیلی از قطعه‌های موسیقی، مفهوم خاصی ندارد و به منظور ایجاد هیجان‌های کاذب است!»
لازم است به موسیقی ای که نوجوان گوش می‌کند و به آن علاقه دارد گوش فراداد تا متوجه اشعاری که او از آن‌ها لذت می‌برد شد.
پدران و مادران موظف اند که پا به پای ترقی و تعالی زندگی فرزندشان گام بردارند. پدرو مادرها می‌توانند با کشف آن چه در دنیای نوجوان اتفاق می‌افتد، از احساس و خواسته‌های آنان آگاهی یابند، آنان را دوست بدارند، و از روی خواسته‌های نوجوانان خود آنان را بیشتر بشناسند. بر این باور نباشید که باید مثل آنان عمل کنید، یا برای نشان دادن توجه و علاقه‌ی خود، همانند نوجوانان حرف بزنید ! جوانان امروزی، بیشتراز هر زمانی، علاقه به ثبات و اعتقاد به مبادی و اصول سنتی و مقدماتی خود دارند. خودتان و عقایدتان را به روشی جدید و خلاق با نوجوانان در میان بگذارید. آنان واقعا انتظار چنین برخوردی را از جانب شما دارند: مثل، گرایش به قید و بندهایی که تنگ نظرانه و یا با روشنفکری تمام مورد بررسی مردم قرار می‌گیرند. در چند دهه‌ی گذشته، تغییرات اساسی در زندگی همه‌ی ما به وجود آمده است. نوجوان ما برای موفقیت آتی خود نیاز دارد تا به ریشه‌های خانوادگی و سنت‌های کهن رجوع کند.
با نگاهی به اطراف، نوجوانان زیادی را می‌توان یافت که موهای خود را به اشکال عجیب و غریبی آرایش می‌کنند؛ که یکی از آنان می‌تواند فرزند ما باشد؛ اگر چه احساس خوشایندی را در ما ایجاد نمی‌کنند لیکن نباید موجب قضاوت‌های غلط در مورد نوجوان و یا بر هم خوردن رابطه‌ی والد فرزندی شود. حتی اگرمساله‌ای مهم تر از موی بلند نوجوانی در مد نظر قرار دارد، نباید موجب خراب شدن رابطه‌ی بین اولیا و فرزندان شود.


به دلیل این که فکر می‌کنیم احساس ما بهترین و کامل‌ترین است نباید اجازه دهیم تا اختلاف فرهنگی، دیواری میان ما و نوجوانان بکشد.
به خاطر داشته باشیم: اگرهمیشه دونفر باهم کاملا توافق داشته باشند، یکی از آن دو به درد نمی‌خورد!!
فرزندان راحت طلب از آسمان به زمین نیفتاده‌اند!
راحت طلبی صفتی است که همه‌ی انسان‌ها طالب آنند. اگر با شخصی روبرو شدید که خواهان راحت طلبی نبود یا شوخ است یا از جهاتی باید به او شک کرد !
رسیدن به آمال و آرزوها بدون تحمل رنج و مرارت از دیر باز آرزوی انسان بوده و هست. اما چنان‌که واضح است این امر بهانه‌ی همه‌ی اختراعات و ابتکارات می‌باشد. کل اختراعات بشری در جهت راحت طلبی بوده‌اند. هر اختراع گامی در جهت آسان تر شدن زندگی انسان می‌باشد. پس چندان بی راه نیست که انسان را موجودی راحت طلب بنامیم.
ما حصل استفاده‌ی بهینه از این صفت و قرار گرفتن آن در مسیر صحیح، هزاران اختراع، نو آوری و پیشرفت است که روزانه با آن مواجهیم. و استفاده‌ی نادرست از این خصیصه، تربیت فرزندان راحت طلبی خواهد بود که همواره مصرف کننده‌ی تلاش دیگران می‌باشند، چه بسا خودما نیز در زمره‌ی این افراد باشیم!
متاسفانه رشد روز افزونی را در این زمینه شاهد هستیم. جوانانی که طالب امکانات، بدون زحمت یا زحمتی نا چیز هستند، جوانانی که همه چیز را با هم می‌خواهند، زود می‌خواهند و خوبش را هم می‌خواهند!


فرهنگ راحت طلبی پدیده‌ای یکباره و ناگهانی نیست. اصولا فرهنگ پدیده‌ای ناگهانی نیست. چرا که هر فرهنگی تاریخی را در پشت سر دارد. ظهورِ جوانِ آماده‌خواه، بی‌ارتباط با تربیت خانواده و اجتماع هم نیست. صرف نظر از عوامل اجتماعی که خود سوژه‌ی چندین تز دکترا خواهد بود، تربیت خانواده خود نیز مبحث گسترده‌ای است که در این جا تنها به مقدمه‌ای از آن اشاره می‌شود.
با تولد اولین فرزند اقتصاد خانواده دستخوش تغییر می‌شود و این تغییر با تعدد فرزندان بیشتر می‌گردد.
مشارکت فرزندانِ خانواده‌های کم درآمددر امراقتصاد خانواده امری اجتناب ناپذیراست. در این خانواده‌ها فرزندان زودتر وارد بازار کار می‌شوند. اما چیزی که از آن به عنوان فرهنگ راحت طلبی نام برده می‌شود، از خانواده‌های متوسط به بعد شروع می‌شود و البته خانواده‌های متوسط با مشکلات بیشتری در این زمینه مواجه هستند.
خانواده‌هایی که در آن پدر و مادر به سختی کار می‌کنند تا فرزندان درس بخوانند و آنان تا پایان دوره‌ی تحصیلی و یافتن شغل مناسب درآمدی ندارند و در این خانواده‌ها فرزندان تا سالیانِ سال علاوه بر مخارج زندگی، پول تو جیبی هم دریافت می‌کنند.


در جوامع پیشرفته، بسیاری ازفرزندان از همان دوران کودکی و نوجوانی راه‌های درآمد زایی را آموزش دیده وعملا اجرا می‌کنند. فروش روزنامه، آب نبات و اجناس دست دوم خود و کارهایی از این قبیل، دست گرمی‌هایی جهت آشنایی با کسب درآمد محسوب می‌شوند. در صورتی که در جامعه‌ی نه چندان پیشرفته‌ی ما این گونه کارها در نزد اغلب خانواده‌ها جایگاهی ندارد و ناخوشایند هم شمرده می‌شوند.
 اندیشه خانواده شماره 15 - روان شناسی - تاثیر گذاری والدین بر فرزندان

پدرو مادرها ترجیح می‌دهند فرزندانشان هرگز چنین درآمد‌هایی نداشته باشند.
این عدم آشنایی فرزندان با مسائل اقتصادی نه در زمان کودکی بلکه تا زمان جوانی ادامه می‌یابد و نتیجه آن که بسیاری از جوانان، تا سنین ازدواج همچنان به والدین خود وابسته می‌مانند. برخی مشکلاتی که کودکان ما به سبب ناآگاهی اقتصادی با آن مواجه خواهند بود عبارتند از: عدم آشنایی با ارزش پول و مراحل دست‌یابی به آن، بالا رفتن سطح توقعات، زیاده‌خواهی، زیاده‌روی و اسراف و. . . .


اولین و مهم‌ترین آموزش‌ها از خانواده شروع می‌شود و ماندگارترین آموزش‌ها در خانواده صورت می‌گیرد. و نیز از شاخصه‌های یک جامعه‌ی خوب، میزان رفاه افراد آن جامعه می‌باشد. و رفاه با اقتصاد در ارتباط مستقیم است. سوال این‌جاست که: آیا افرادی که با اقتصاد آشنایی ندارند می‌توانند دارای جامعه‌ای باشند که از اقتصاد مناسبی برخوردار است؟
ما به عنوان والدین مسئول آموزش طریقه‌ی صحیح زندگی به جگر گوشه‌های خود هستیم و در این بین، اقتصاد امری غیر قابل تفکیک از زندگی کنونی است. تا نظر شما چه باشد!
دوصدگفته چون نیم کردارنیست


تا آنجا که به نوجوانان امروزه مربوط می‌شود، اگرروی حرفی که می‌زنیم نمی‌ایستیم، پس حرف نزنیم؛ اگربه حرفمان عمل نمی‌کنیم، پس موعظه نیز نکنیم. آنان به سهولت می‌توانند از ورای گفته‌های بدون عمل ما، گول زدن و به بیراهه رفتن ما را حدس بزنند. مثلا نوجوانان می‌دانند که دروغگویی، غیبت، زیرپا گذاشتن حقوق دیگران و قوانین (مانند قوانین راهنمایی و رانندگی)، استعمال دخانیات و مواد مخدر و. . . اعمالی نادرست هستند. وقتی که والدین خود دروغ می‌گویند و سپس فرزندشان را به دلیل دروغ‌گویی سرزنش می‌کنند، فرزندان هرگز به آنان گوش نخواهند داد.


اگر دوست داریم که فرزندانمان به خداوند روی آورند و رهنمودهای اورا به کارگیرند، عملا به آنان نشان دهیم که ما نیز چنین هستیم و چنین می کنیم. این کار می تواند تاثیر ماندگاری از پدر در زندگی پسرش باقی بگذارد.
امروزه در جامعه‌ی ما بچه‌ها مفهوم ریا و دورویی را می دانند و هر روزه تاثیر آن را در اطراف خود مشاهده می‌کنند. خواسته‌ی نوجوانان از پدرو مادرشان این است که به فرزندان نشان دهند، بیشتراز آن چه تصور می‌رود، از آنِ فرزندان خود و در کنار شان هستند. آنان می‌خواهند که پدر و مادر ماهیت والد بودن خود را هرچه بیشتر به آنان نشان دهند. در مقابل آنان به الگوهای مثبتی نیاز دارند که طبق آن عمل کنند. آنان چگونه روش‌های مثبت را یاد خواهند گرفت، اگر چنانچه ما به آنان نشان ندهیم؟

درباره : مطالب خواندني ,

بازدید : 354 نویسنده : مدیریت پنجشنبه 25 اسفند 1390 نظرات () نظرات


مطالب مرتبط

·

ویژه نامه گرامیداشت هشت اسفند

·

کلاس اولی‌ها، بهترین زمان برای انتخاب رشته فرا می‌‌رسد

·

كدام نردبان ؟

·

خلاصه ای از وصیت نامه هاوگزارش مصوّر نصب يادمان شهداء بندرترکمن

·

جای پا

·

مطالعه برتر

·

مجموعه نرم افزاري و سايت google earth

·

دانش آموز المپیادی و نحوه برخورد والدین با آنها

·

المپیاد نجوم ،اخترفيزيك ،فيزيك ،شيمي ،رياضي،كامپيوتر

·

معرفي رشته هاي دانشگاهي


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:


مطالب گذشته

·

ما باز هم به روز می شویم! »» سه شنبه 01 بهمن 1392

·

برگزاری کلاسهای تقویتی »» شنبه 06 اردیبهشت 1393

·

معارفه مدیر آموزش وپرورش بندرترکمن:وجیه الله عسگری »» سه شنبه 26 فروردین 1393

·

نوروز مبارک »» پنجشنبه 07 فروردین 1393

·

حاج علیرضاعنایت قوی »» دوشنبه 19 اسفند 1392

·

نشست صميمي مدير »» یکشنبه 18 اسفند 1392

·

انتصاب برادر بهمن قرنجیک به مدیریت آموزش وپرورش گمیشان »» شنبه 17 اسفند 1392

·

ویژه نامه گرامیداشت هشت اسفند »» شنبه 17 اسفند 1392

·

جشن نيكوكاري در دبيرستان امام خميني (ره) »» جمعه 16 اسفند 1392

·

مرحله دوم آزمون پيشرفت تحصيلي يكشنبه92/12/11 »» شنبه 10 اسفند 1392


آمار کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟


عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

مطالب محبوب
www.quran.medu.ir بازدید : 40271
آزمون آنلاين فرهنگيان در سايت www.goledu.ir بازدید : 28745
چگونگي ثبت نام در طرح نهضت ملی حفظ قرآن کریم بازدید : 13361
برنامه سالانه (فعالیت های پرورشی:) بازدید : 10003
لوح تقدير اهدايي به دانش آموزان برتردرسي بازدید : 8283
برنامه سالانه (فعالیت های مشاوره ای:) بازدید : 6597
کمیته پیشرفت تحصیلی بازدید : 4541
صورتجلسه شوراي مدرسه (اجرای کلاس موضوعی) بازدید : 4205
گزارش فعالیت آذرماه معاون فناوری آموزشی بازدید : 3541
طرح مدارس سرآمد و برتر بازدید : 2579

خبرنامه
برای اطلاع از آپیدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شود
لینک دوستان
» هدفمندی یارانه ها
» آزمون تست آنلاين پوياتست
» ضمن خدمت فرهنگیان
» باشگاه نانو
» ميهن دانلود
» آسان دانلود
» اسکان نوروزی فرهنگیان
» انتشارات فاطمي
» كانون پرورش فكري كودكان
» جزيره دانش
» بانك سئوالات مجتمع علامه تهران
» دفترمقام معظم رهبري
» آدرس اينترنتي بانكهاي ايران
» سازمان هواشناسي
» فرهنگ واژگان
» فيش حقوقي همكاران گلستان
» آپلود عكس گيگ
» تبيان
» آموزش دروس راهنمايي علي آباد
» سامانه نام نويسي الكترونيكي دانش آموزان
» گوگل
» راسخون
» گروه دين و زندگي گلستان
» رزبلاگ
» كانون انديشه بندرتركمن
» استاد آنلاین
» ایران ارتوپد
» کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران
» تکنولوژی و فناوری
» طرح ملي حفظ قرآن كريم
» علوم رباتیک
» سازمان دانش آموزي
» سند ملي آموزش و پرورش
» موسسه آموزش از راه دور
» سازمان آموزش و پرورش استثنايي
» شبكه ملي مدارس ايران
» صندوق ذخيره فرهنگيان
» معاونت برنامه ريزي و منابع انساني
» دفتر توسعه مديريت فناوري و تحول اداري
» سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي
» سازمان نوسازي توسعه و تحقيقات مدارس كشور
» معاونت آموزش نظري و مهارتهاي پيش دانشگاهي
» شورايعالي آموزش و پرورش
» وزارت آموزش و پرورش
» Ghaleb Weblog
» موزیک روز
» سفارش قالب
» ارسال لینک
free downlodطراح قالب

دبیرستان امام خمینی (ره) بندرترکمن